YARDIMCI FIRIN EKİPMANLARI GRUBU

YARDIMCI FIRIN EKİPMANLARI GRUBU

Endüstriyel fırın işletmecilerinde fırın, hamur karma ve şekil verme makineleri gibi ana ünitelerin dışında birçok yardımcı ekipman da kullanılmaktadır. Bu ekipmanlar hem ürün kalitesini artırmak, hem de verimliliği artırarak maliyeti düşürmek için kullanılmaktadır. Şimdi bu parçalardan belli bazılarını biraz tanıyalım.

Su soğutma ünitesi, karılacak hamur için şebeke suyunu uygun sıcaklığa getirmek için kullanılır. Su sıcaklığı, hamur kalitesini etkileyen faktörlerden birisidir. Bu nedenle hamur hazırlanırken su sıcaklığının istenilen derecede olması gerekmektedir.

Kaliteli bir hamur elde etmek için hamur kararken kullanılan su miktarı ve su dozajının iyi ayarlanması gerekmektedir. Eski usul fırınlarda bu işlemi ustanın deneyimi sağlarken gelişmiş sistemlerde su dozajlama üniteleri kullanılmaktadır.

Pasta arabası, fırınların içine pasta tepsilerini yerleştirmek için kullanılır. Kullanılan fırın için birden fazla çeşit pasta arabası model kullanılabilir.

Hamurun mayalanması, yani fermante olması için belli bir süre beklemesi gerekmektedir. Hazırlanan hamur mayalandırma kabinine konur ve burada mayalanması beklenir.  Mayalandırma kabini, içerisinin ısı ve nemi kontrol altına alacak şekilde dış etkilere karşı yalıtılmıştır. Üretiminde paslanmaz ve çürümez malzemeler kullanılması gerekmektedir. Sık sık iç kısmının temizlenmesi gerekeceğinden kolay temizlenebilir, ergonomik tasarımlar verimliliği artıracaktır.

Tava arabası, döner arabalı fırınlarda kullanılmaktadır. Pişirilecek malzemeler tavalara yerleştirilir ve tava arabası ile fırın içine taşınır. Tekerlekler ısıdan etkilenmeyen yanmaz malzemeden üretilir ve kolay hareket edecek şekilde tasarlanmaktadır. Boyutlar, kullanılan fırının boyutuna göre değişmektedir.

Kaliteli bir üretim için çalışılan ortamın havalandırması ve sıcaklığı önemlidir. Bu nedenle fırın sistemlerinde klima cihazları kullanılmaktadır.

Üretimde kullanılacak ana hammadde olan un, fabrikadan elenmiş olarak gelmektedir. Ancak her ihtimale karşı fırın sistemlerinde un eleme makineleri kullanılmaktadır. Firmanın üretim kapasitesine göre uygun büyüklükte bir un eleme makinesi seçmesi gerekmektedir.  

Bazı ürünlerin, bütün olarak değil; dilimlere ayrılarak müşteriye sunulması gerekebilir. Ekmek dilimleme makineleri bu amaçla kullanılmaktadır. Geleneksel fırınlarda bıçakla yapılan bu işlem günümüzde artık ekmek dilimleme makinelerince gerçekleştirilmektedir. Düz dilim yapan makinelerin yanında desenli ekmek dilimleri üreten makineler de vardır.