Fırın Ekipmanları

Fırın Ekipmanları

Fırın ekipmanları ana olarak fırınlar, hamur işleme grubu ve yardımcı ekipmanlar grubundan oluşmaktadır. Pastane sektörü için özelleşmiş bazı ürünlerin yer aldığı pastane grubunu da ayrı bir grup olarak değerlendirmek mümkündür. Şimdi bu bahsettiğimiz grupları biraz tanıyalım.

 

 

Fırın grubu

 

Bir ekmek üreten işletmenin en temel ünitesi fırın ya da fırınlardır. Günümüzde bir işletmede birden fazla çeşit fırın görmek mümkündür. Pişirilecek ürünün özelliğine bağlı olarak özelleşmiş değişik adlarla çağrılan fırınlar vardır. Bunlarda önde gelenlerini kısaca tanıyalım.Birden fazla pişirmek kabininin üst üste yer aldığı katlı fırınlar günümüzde çok yaygındır. Her bir kabinin kontrolü ayrı yapılabilmektedir. Üst üste konularak birim alanda çok daha fazla pişirim yapılmasını sağlarlar. Isı, iletim ve ışıma ile kabinler arasında düzgün dağıtılmaktadır. Eğer bazı kabinlerde pişecek malzeme yok ise o kabinlerin ısıtılması engellenerek ısı tasarrufu yapmak mümkündür.
Döner arabalı fırınlar, bir tekerlekli tepsi arabasına üst üste konmuş tepsiler içindeki pişecek malzemenin mekanik bir yolla pişirme sırasında sürekli döndürüldüğü fırın tipleridir. Bu döndürme ile ürünlerin her kısmının eşit derecede pişmesi sağlanır. Tepsilerin üst üste konması ile birim mekanda çok daha fazla ekmek üretebilmektedir.
Unlu mamuller üreten işletmelerde en çok katlı fırınlar ve döner arabalı fırınlar kullanılmaktadır. Bunların dışında yağlı fırınlar, tünel fırınlar (tek veya çok katlı, tel veya taş taban), pizza fırınları, elektrikli katlı fırınlar gibi fırın çeşitleri de mevcuttur.

 

Hamur işleme grubu

 

Hamur işleme grubu, un eleme, hamur karma, hamur dinlendirme, hamur tartma ve kesme gibi birçok işlemini gerçekleştiren makinelerden oluşan ürün grubunun adıdır. Şimdi de bu grupta yer alan başlıca üniteleri tanıyalım.
Hamur karma makineleri, su ile unun belli oranlarda karıştırılarak hamur haline gelmesini sağlarlar. Çok çeşitli büyüklük ve özellikte olabilmektedir. Karılan hamurun bir süre dinlendirilerek fermantasyonun sağlandığı hamur dinlendirme makineleri, hamurun üretilecek ürüne göre tartılıp kesilmesini sağlayan hamur tartma ve kesme makineleri, üretilecek plan ürünün şeklinin verildiği şekil verme makineleri, uzun ekmek şekil verme makinesi, konik hamur çevirme makineleri yine hamur işleme grubunun önemli parçalarıdır.

 

Yardımcı ekipmanlar grubu
Unlu mamuller üreten işletmelerde, fırın ve hamur işleme makinelerinin yanında üretim verimliliği ve kalitesinin artırılması için bir çok yardımcı ekipman kullanılmaktadır. Un depolama sistemleri, dış etkilerden bağımsız olarak unun depolanmasını sağlar. Özellikle unun nemsiz ve sabit ısıda tutulması önemlidir. Genellikle un fabrikaları unu elenmiş olarak gönderir ama her ihtimale karşın işletmeler hamur karılmadan önce unu eleme makineleri ile tekrar elerler. Hamurun kalitesi için kullanılan su miktarı ve suyun dozunun iyi ayarlanması gereklidir. Eksiden tecrübeli ekmek ustalarının göz kararı ile yapılan bu ayarlamalar artık günümüzde makineler ile yapılmaktadır. Bazı ürünler, bütün olarak değil, dilimlenerek müşteriye sunulması gerekir. Ekmek dilimleme makineleri, bu amaçla kullanılmaktadır. Bazı ekmek dilimleme makinelerinde bir fazla bıçak kullanılarak çeşitli estetik şekiller vermek mümkündür. Ürünlerin paketlenmesi ve müşteriye sunulmaya hazır hale getirilmesi için çeşitli paketleme makineleri geliştirilmiştir. Hamur karmada kullanılan suyun soğutulmasını sağlayan su soğutma makineleri, çalışma ortamının ısı ve nem oranını düzenleyen klima sistemi, tava boşaltma makineleri ve tavalar diğer önemli yardımcı ekipmanlardandır.

Fırın Ekipmanları

Klima Ünitesi
Klima Ünitesi
Kaliteli ekmek üretiminde en önemli zaman, hamurun mayalanma odasında beklediği süredir. Otomatik kontrollü klima üniteleri ile desteklenmiş olan mayalanma odalarında ısı ve nem oranları sabit tutulabildiği için sürekli standart ve kaliteli ekmek üretmek mümkündür.  
Un Eleme Makinası
Un Eleme Makinası
 It provides the sifting of the flour by aeration. The flour is transferred into hopper and in is conveyed into the shifting chamber by means of spiral conveyor. Flour sifted by rotating brushes and discharged into the dough kneading machine from the outlet part. It can be removed easily by the help of its wheels. It cleans easily and it takes place small area.  
Ekmek Dilimleme Makinası
Ekmek Dilimleme Makinası
Her ebatta ekmeği eşit kalınlıkta dilimler. Ekmeğin cins ve kalınlığına göre kolay ve hassas ayarlanabilir. Ekmekle temas eden yerler paslanmaz saçtan imal edilmiştir. Kesme işlemi sonunda otomatik olarak durur. Tekerlekleri sayesinde kolay taşınabilir. Bıçaklar paslanmaz ve uzun ömürlü çelik malzemeden imal edilmiştir. Makine gövdesi elektrostatik boya ile boyanmıştır. Kullanım ve temizliği kolaydır. Bakım gerektirmez, az yer kaplar. Tek fazlı veya üç fazlı (220V veya 380V / 50Hz) olarak imal edilmektedir  
Planet Mikser
Planet Mikser
Yeni geliştirilmiş tasarım sayesinde her çeşit hamurun yoğrulmasının yansıra yumurta, krema, mayonez ve benzeri gıda ürünlerini de homojen bir şekilde karıştırır. 1.    Paslanmaz çelik kazan ve aksesuarları2.    Ağır hizmete dayanıklı gövde yapısı3.    Emniyet kapağı paslanmaz Opsionel:1.    Otomatik kazan kaldırma, indirme2.    Elektrik hız kontrol ünitesi
Mayalandırma Kabini
Mayalandırma Kabini
Ekmek üretimi için hazırlanan hamurlar mayalandırma kabinine konularak hamurun gelişmesi sağlanır. Bu işlem, dış ortamdan yalıtılmış içerisi gerekli nem ve ısı şartlarına uygun bir yerde yapılır. Mayalandırma kabinleri paslanmaz çelikten veya paslanmayan ve çürüme özelliği olmayan PVC kaplama malzemelerden imal edilmektedir. Bu sayede uzun ömür ve kolay temizleme imkanları sunulmuştur. Kapıda bulunan pencerelerle hamurun gelişmesi izlenebilmektedir. Isı ve nem değerleri için kumanda ünitesi ilave edilebilir.  
Su Soğutma Ünitesi
Su Soğutma Ünitesi
Su Soğutma Makinesi  - Dar alanlarda kullanılmak için tasarlanmıştır. - Ayarlanmış olan ısı dengesini sabit tutar. - Soğutma sistemi su ile temas etmeyecek şekilde tank dışında bulunmaktadır. - Tamamen paslanmaz çelikten imal edilmiştir. - 1 °C kadar soğutma. - Hijyen şartlarına uygun tasarlanmıştır. - Soğutma işlemi mikroskobik dijital termostatla kumanda edilmektedir. - Kullanılan teknolojisi sayesinde enerji tasarrufu sağlar.
Su Dozajlama Ünitesi
Su Dozajlama Ünitesi
Su dozajlama ünitesi, suyun miktarını ve sıcaklığını kontrol etmek için geliştirilmiştir. Ayrıca kullanılan su miktarı ve sıcaklığı aparatın dijital monitöründe gösterilmektedir. Tolerans aralığı +/- %2.  
Mini Konveksiyonlu Fırın
Mini Konveksiyonlu Fırın
Mini konveksiyonlu fırın özellikle pastanelerde, restoranlarda, otellerde ve fırınlarda küçük ölçekli pasta börek, sandviç ekmek üretimi için tasarlanmıştır. Buhar üniteli olan fırınıniçerisinde bulunan iki adet paslanmaz çelikten yapılmış çift yöne dönen fanlaryardımıyla sıcak hava dolaşımı sağlanır ve ısı tüm hacimehomojen olarak yayılır. Alt kısımda bulunan bölmede mayalı ürünler için uygun nemli ortam sağlayan donanımlar mevcuttur. Tamamen paslanmaz çelik saçtan imal edilmiştir. İyi bir ısı izolasyonu ile enerji tasarrufu sağlanmıştır. Diğer konveksiyonlu fırınlardan farklı olarak 220V, 50Hz elektrikli olarak imal edilmektedir. Opsiyonla olarak altına sehpa üretilmektedir.  
Konveksiyonlu Fırın
Konveksiyonlu Fırın
Mini konveksiyonlu fırın özellikle pastanelerde, restoranlarda, otellerde ve fırınlarda küçük ölçekli pasta börek, sandviç ekmek üretimi için tasarlanmıştır. İçerisinde bulunan iki adet fan yardımıyla sıcak hava dolaşımı sağlanır ve tüm hacime homojen olarak yayılır. Alt kısımda bulunan bölmede mayalı ürünler için uygun nemli ortam sağlayan donanımlar mevcuttur. Tamamen paslanmaz çelik saçtan imal edilmiştir. İyi bir ısı izolasyonu ile enerji tasarrufu sağlanmıştır. Elektrikli olarak imal edilmektedir.  
Hamur Dinlendirme Makinası
Hamur Dinlendirme Makinası
Bu makine oluşturulan mükemmel senkronlama sayesinde kullanıcıya sağ ve sol çıkış alması sağlanmış böylece daha rahat bir çalışma ortamı sunulmuştur. Dinlendirme makinasında kolayca temizleme imkanı sağlayan hijyenik plastik taslar kullanılmıştır. Hamurun izlenebilmesi için makinanın bazı bölümleri şeffaf malzeme ile kaplanmıştır. Kumanda panosunda elektriksel hatalara karşı koruma önlemleri alınmıştır.  
Konik Yuvarlama Makinesi
Konik Yuvarlama Makinesi
Yeni tasarlanan bu makine, kendi ekseni etrafında dönen bir koni ile aşınmaya karşı mukavemetli spiral şeklindeki kanallardan oluşmaktadır. Kesilen hamurlar aşağıdan yukarıya dönerek çıkarken kanallar içerisinde mükemmel bir şekilde yuvarlak şekil almaktadır. Bu makinadaki unlama sistemi yeniden tasarlanmış ve sessiz çalışması sağlanmıştır. Bütün hareketli ve döner parçalar rulmanlıdır ve tekerlekleri sayesinde makine hareket edebilecek özelliktedir. Opsiyonel:1. Soğuk hava üfleme sistemi2. Sıcak hava üfleme sistemi3. Teflon kaplı kanallar ve konik
Katlı Fırın
Katlı Fırın
Katlı Fırınlar özel geliştirilmiş sirkülasyon sistemi ve tabanları ısıya dayanımlı taşlarla donatılmıştır. Bu sistem sayesinde katlı fırının katlarının her noktasına homojen ısı dağılımı sağlanarak mükemmel bir pişme neticesi elde edilmektedir. Her kat için istenilen miktarda buhar üreten çok güçlü buhar üreteçleri bulunmaktadır. Bunlar birbirinden bağımsız olarak açılıp kapanabilmekte, böylece her katın buhar miktarı farklı ayarlanabilmektedir. Bu ise aynı anda değişik tipte pasta ve benzeri ürünlerin de pişirilmesini mümkün kılmaktadır. Katlı Fırınlarda yüksek izolasyon değerli yalıtım malzemesi kullanılarak ısı kayıpları önlenmekte ve enerji tasarrufu sağlanmaktadır.
Hamur Kesme ve Tartma Makinası
Hamur Kesme ve Tartma Makinası
Bu makinada bulunan kesme tamburu ve emiş pistonu sayesinde hamur örselenmeden ve sıkıştırılmadan kesilir. En hassas hamur çeşidini bile el ile keser gibi yıpratmadan işler. Hamur ile temas eden metal yüzeyler otomatik olarak gıda uyumlu yağ ile yağlanır, böylece makinanın hassasiyet ve uzun ömürlü çalışması sağlanır. Hamur hunisi ve kaportalar paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Bu makinada kesme sisteminin temizlenmesine gerek yoktur. Gramaj ayarlaması manuel veya dijital olarak yapılabilmektedir.  
Uzun Şekil Verme Makinası
Uzun Şekil Verme Makinası
Bu makina tava ekmeği ve küçük baget ekmeği dahil her çeşit ekmek hamurunu işleyebilecek özelliktedir. Makine üzerinde iki veya dört adet polietilen merdane mevcut olup, bunların aralıkları kademesiz olarak 0-25 mm mesafede ayarlanabilmektedir. Merdanelere plastik sıyırma üniteleri eklenmiştir. Hamur katlama zinciri paslanmaz çelik olup baskı tablası ayarlanabilir özelliktedir ve temizlik için yerinden kolayca çıkarılabilmektedir. Maksimum şekil verme uzunluğu 420 mm’dir.  
Sabit Kazanlı Spiral Mikser
Sabit Kazanlı Spiral Mikser
Spiral hamur yoğurma makinaları yoğurma zamanını kısalttığı için fırın ve pastaneler tarafından tercih edilmektedir. Bu makina sayesinde daha homojen bir hamur karışımı elde edilir, böylece ekmeğin hacmi de daha büyük olur. Makine manuel ve otomatik olarak çalışabilir ve iki adet zaman ayarı mevcuttur. Kazan spiral kol ve kesme bıçağı paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Kazan ters istikamette döndürülebilir. Kayış ile tahrik edildiğinden sessiz çalışır. Hareketlidir, sabitleme aparatları mevcuttur.  
Mini Katlı Elektrikli Fırın
Mini Katlı Elektrikli Fırın
Elektrik Katlı Mini Fırının özelliği her katın bağımsız çalışa bilmesidir. Katlar taş tabanlı olduğundan ısıyı eşit olarak yayar. Sıcaklık (kat içi alt ve üst sıcaklığı) ve buhar zamanı her katta isteğe göre farklı ayarlanabilir. Böylece her katta farklı ürün pişirilebilir. Pişirme öncesi mayalanma için fırının altında sıcaklığı ve nemi ayarlanabilen mayalanma kabini vardır. Tek katlı kullanılabilir ve modüler olup ihtiyaca göre ilave kat, davlumbaz ve mayalandırma kabini ilave de edilebilmektedir. Düşük enerji tüketimi sağlar. Tekerlekleri sayesinde istenen yere taşınabilir.  
Hamur Acma Makinesi
Hamur Acma Makinesi
Makine her çeşit yufka, börek ve baklava açmak için tasarlanmıştır. Kolay hareket edebilen sıyırıcılar, tablası taşınabilir ve kolay şekilde bantı değiştirilebilen konveyör bant düzeneği vardır. Hamura temas eden tüm parçalar gıda normlarına uyumludur ve sessiz çalışır. Şık ve köşesiz tasarımı toz birikimini engeller ve kolay temizlenir. Milimetrik hamur kalınlığına ayarlanabilir ve yukarıya kalkabilen bantları ile az yer kaplar ve masa tip ve zemin tabanlı modelleri bulunmaktadır. Daha üst modellerinde hamur kesme aparatları, unlama üniteleri ve hamur sarma üniteleri gibi geniş bir aksesuar aralığı bulunmaktadır. Dokunmatik ekranlı olan tam otomatik modellerinde 30 basitleştirilmiş program bulunmaktadır. -  3 ayrı model tipi vardır (manuel, endüstriyel ve otomatik).-  Taşıyıcı bantı en ve boyu müşterinin isteğine göre uzatılabilir, kısalabilir.-  Çok ince hamur açma (0,1mm’den 60 mm’ye)-  Full otomatik, dokunmatik monitör (opsiyonel)-  Trigger kayış sistemi, Sessiz çalışma
Hamur Yoğurma Makinası
Hamur Yoğurma Makinası
Bu makine bütün hamur çeşitleri için uygundur. Karıştırma çatalı ve kazan paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Karıştırma çatalı sayesinde hamuru ısıtmadan ve özelliğini bozmadan yoğurur. Makinanın sade yapıda oluşu çalışma ömrünü artırır. Kazan ve çatal tek hızda çalışır.Opsiyonel:1. Güvenlik ızgarası2. Paslanmaz çelik diferansiyel muhafazası
Döner Arabalı Fırın
Döner Arabalı Fırın
Döner arabalı fırınlar, günümüzde endüstriye ekmek üretme tesislerinin en önemli parçalarından birisidir. Öncelikle ekmek yapılmak için hazırlanmış hamur, kesilip tepsilere yerleştirir. Tepsiler, tekerlekli tepsi arabasına yerleştirilir ve fırının içine konur. Tekerler sayesinde tepsilerin fırına konması ve piştikten sonra fırından dışarı alınması çok kolay olmaktadır. Fırının pişirmek sıcaklığı, fırın içi buhar miktarı ve pişirme süresi ayarlanır ve fırının kapağı kapatılarak pişirme işlemi başlatır. Pişirme süresince tepsi arabası sabit bir hızla döndürülür. Böylece her ürünün eşit şekilde pişmesi sağlanır. Yine bu dönme ile ürünün her noktası da eşit pişmekte, bir tarafı yanmış diğer tarafı çiğ bir ürünle karşılaşılmamaktadır.Döner arabalı fırınlarda üretilen ekmek miktarı, klasik fırınlara göre bir kaç kat daha fazla olabilmektedir. Üst üste yerleştirilen tepsiler ile birim alanda üretilen ekmek miktarı artırılmıştır. Her markanın ve modelin üretebildiği ekmek miktarı değişmektedir. Ortalama bir döner arabalı fırın 8 saatlik sürede 2000 ile 3000 arasında ekmek üretebilmektedir. Bazı modellerde bu sayı 5000 ekmeğe kadar çıkmaktadır. Fırının satın alma fiyatı ile ekmek üretme kapasitesi doğru orantılıdır. Bu nedenle fırın seçerken büyüklüğü, potansiyel olara ne kadar ekmek üretmesi gerektiği hesaplanarak en uygun olan tercih edilmedir. Yine çalışma ortamında fırının kaplayacağı alanın da göz önüne alınması gerekmektedir.Döner arabalı fırın içi sıcaklık ve buhar dağılımının çok iyi yapılması gerekmektedir. Genellikle buharın her tepsiye eşit olarak iletilmesini sağlayan borular kullanılmaktadır. Yine sıcaklık dağılımını düzgün yapmak için kullanılan malzeme ve tasarıma büyük önem verilmektedir. Firmalar bu konudaki araştırma – geliştirme faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir.Döner arabalı fırının iç kabin sıcaklığı 1000 santigrat dereceye kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle kabin içinde kullanılan malzemenin yüksek ısıda çözünmemesi gerekmektedir. Yine pişirmek kalitesi açısından kabin içinin buhar ile nemlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de kullanılan malzemelerin aynı zamanda paslanmaz olması gerekmektedir. Genelde yüksek ısıya dayanıklı paslanmak çelik kullanılmaktadır. Bunun dışında kabin içerisine gelen tepsi arabasının tekerlerinin yanmaz malzemeden üretilmesi gerekmektedir.Pişirme işlemi bittikten sonra, fırın içindeki buhar ve ısının çalışma alanına yayılması engellenmelidir. Eğer bu buhar ve ısı çalışma ortamına yayılırsa, hem çalışma ortamının çalışanlar için zorlanmasına neden olur, hem de çalışma ortamında bulunan un, hamur gibi malzemelerin etkilenmesine neden olur. Birçok modelde sıcak havayı ve buharı filtreleyip dışarı atan aspiratörler mevcuttur.Döner arabalı fırınların iç kısmının görünebiliyor olması gerekir. Bu nedenle genelde kapı kısmında camlı bir bölme yer alır. Bu bölmeden ısı kaybının çok olmaması için arasında hava boşluğu olan cam çifti kullanılmaktadır. Pişirme sırasında fırının iç kısmının görülebilmesi için bu camların içerdeki buhardan etkilenmemesi gerekir. Ayrıca döner arabalı fırınların iç kabin aydınlatmalarının çok iyi tasarlanmış olası gerekir.Üretilen ısının verimli kullanılması ve ısı kaybının minimuma indirilmesi işletme maliyetleri açısından önemli bir etkendir. Isı maliyeti ekmek üreten bir işletme için önemli kalemlerden birisidir. Bu nedenle fırının yalıtımının çok iyi olması gerekir. Dışarı sıcaklık veren kötü yalıtımlı bir fırın yüksek enerji maliyetinin yanında çalışma ortamın kalitesine de negatif etki etmektedir.Döner arabalı fırın üreten birçok firma ve bu firmaların çok çeşitli modelleri piyasada yer almaktadır. Bir işletme, kendisi için en uygun marka ve modeli seçerken birden fazla parametreyi göz önüne alması gerekir. Birim zamanda üreteceği ekmek sayısı, marka güvenilirliği, servis ağının yoğun olması, satın alma maliyeti, enerji tüketimi bu parametrelerin ene önemlileridir.